Atatürk és a csaladnévreform

2011 augusztus 13. | Szerző: |

 A törökök atyja, Atatürk szamos reformot vezett be orszagaban,ezek közül is egyik legjelentösebb a csaladnévreform. Mivel célja egy modern köztarsasag létrehozasa volt igy 1935. januar 1-jétöl az összes töröknek vezetéknevet kellett viselnie. Erre mi persze felvonjuk a szemöldökünket,hogy vajon mi is volt ’35 elött? Kaosz. Eddig ugyanis a legtöbb török csak utonevet hasznalt,becenevekkel különböztették meg egymast ,ezzel nem  kis kavarodast okozva a közigazgatasban. Na de hogyan is születtek a vezetéknevek? Az allam adott egy kis segitséget egy lista formajaban ahol is csaladneveket ajanlottak,melyek altalaban a férfias erényeket hirdették: Nagy, Kemény, Vas, Szikla, Erös,Acél stb. Az orszag névvalasztasi lazban égett,és bar ma mar természetesen mindenkinek van vezetékneve azért vannak itt még furcsasagok. Az itt élök szinte sosem szolitjak egymast a vezetéknevükön,még a vadidegenek sem. Bemutatkozas utan a keresztnév utan teszik az “ur” vagy “hölgy” cimkét, pl. Ali Ur, Fatima Hölgy, és hivatalos helyeken is csak igy hivjak egymast,mit sem törödve az illetö csaladnevével. Hiaba, a régi szokasokat nehéz levetközni, akkor is ha a ma élö törökök nagyrésze mar születésétöl kezdve vezetéknévvel is él. Es ha tovabb akarjuk bonyolitani a dolgokat akkor nézzün bele a keresztnevekbe is kicsit!

Egy ujszülöttet ebben az orszagban szinte barmiröl el lehet nevezni,ennek köszönhetöen rengeteg olyan név van amit mind kislanyoknak, mind kisfiuknak adhatnak. A mai napig zavarban vagyok ha pl. emailben kell egy törökkel kapcsolatba lépnem,mert ugye elsöre nem biztos,hogy kiderül milyen nemü emberrel is levelezek,hogy is szolitsam meg? Nézzünk néhany példat,elöször olyanokat amiket mindkét nemnek elöszeretettel adnak: Deniz ( tenger), Evren (vilagegyetem), Can ( élet), Fikret (ötlet,gondolat), Sabah (reggel)

Leggyakoribb lanynevek a következök: Su (viz), Güneş (nap), Hediye (ajandék),Melek  (angyal), Ada (sziget), Rüzgar ( szél ), Yağmur (esö)

Kedvelt fiunevek: Demir (vas), Alp (hös), Aslan (oroszlan), Özgür (szabad,független).

De elneveznek gyerekeket honapokrol, söt napokrol is! pl. Nisan (aprilis), Eylül (szeptember) és igen, van Cuma  (péntek) is. Elöször amikor meghallottam,hogy a hazgondnokot Péntek urnak hivjak,arra gondoltam,hogy a szüleinek különös humorérzéke lehetett…  🙂

Persze vannak magyar fülnek viccesen hangzo nevek is. Az elsö idökben ezerféle, szamomra idegenül hangzo nevet hallottam és csomoszor probaltam megjegyezni öket arrol ami éppen beugrott roluk. Ilyen volt a férjem neve is-Firat ( nana,hogy a Fiat gépkocsi ugrott be!) vagy van itt Hülya…vagy Faruk ( ugye-ugye kis hamisok!), Pinar (na de kérem!), Selami, Mert ( mert miért ne?), Meryem ( szerintem ne merd!).

Mivel szinte végtelen a lehetöségek sora igy a mai napig hallok olyan nevet amit azelött még soha,söt gyakran van olyan is,hogy egy-egy beszélgetés soran a törökök visszakérdeznek egy illetö nevére,mivel szamukra is idegenül hangzik.

Ugyhogy azt hiszem,hogy mi magyarok-azok is akik esetleg utaljak a keresztnevüket-összetehetjük a két kezünket! Bar ki tudja? Talan néhany tavoli orszag nyelvén pont a mi nevünkön mosolyognanak az ott élök… 🙂

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!